Вирішив написати цю статтю, оскільки нормальних цілісних роз’яснень так і не існує. В статті на УП автор заплутався в розрахунках податку ))

Часткове повернення витрат на освіту відбувається у вигляді т.зв. податкової знижки, тобто на суму витрачену вами на навчання не нараховується податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), який наразі складає 18%. Таке “ненарахування” відбувається після закінчення року, тому виглядає як повернення коштів.

Чим регламентована така можливість?

До п. 166.3.3 Податкового кодексу про Податкову знижку була внесена правка від 03.07.2018, яка розширила її застосування.

166.3. Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки:
…3. суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення;

Для відшкодування потрібно подати наступні документи до органу ДФС за місцем реєстрацїї

 1. Паспорт
 2. ІПН (ідент. код)
 3. Декларацію про доходи і майновий стан (можна скачати на сайті ДФС)
 4. Довідка про заробітну плату (за формою №3) (можна отримати на місці роботи і заднім числом)
 5. Копію договору з навчальним закладом
 6. Копія квітанції/чеку сплати за навчання
 7. Копія документа, що доводить спорідненість платника і здобувача освіти (свідоцтва про народження дитини, якщо платили за неї)
 8. Заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування коштів (у довільній формі – “Прошу надати податкову знижку на…, перерахувати на рахунок… Додаю пакет документів… у кількості .. аркушів”)

Оформити податкову знижку можна протягом всього календарного (не навчального) року наступного за звітним (тобто наприклад у 2019 за 2018). При цьому відкшодування може надходити вам на рахунок аж протягом 60 днів з дати подачі документів (ст. 179 ПКУ).

Зауважте, що і прибуток, і його видатки (тобто оплата на навчання) має належати одній особі. Якщо Декларація батькова, а договір підписувала чи платила мати кошти не відшкодують!

Враховуйте, що ФОП не може отримати таке відшкодування (хоча може, якщо особа разом з підприємництвом має місце роботи, де сплачує ПДФО на загальних підставах), тому в родині краще всі договори оформлювати від імені того, хто працює як найманий працівник. Не може, тому що не сплачує ПДФО явним чином.

Повернута сума не може бути більше сплаченого вами за рік ПДФО (18% від нарахованої за рік зарплатні).
Приклад: весь рік працювали за 8000 грн, з чого сплатили ПДФО у розмірі 8000*12*0,18 = 17280 грн
При цьому подаєтесь на відшкодування ПДФО, сплативши в приватну школу 180 000 грн 0_о, тобто хочете отримати 180000*0,18 = 32400 грн.
Ніт, отримаєте лише 17280.

Для того, щоби відшкодування відбулося, заклад освіти (не важливо — дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної чи вищої) має відповідати такому визначенню по закону, тобто мати ліцензію на провадження освітньої діяльності.

Мусимо зауважити, що  податкова знижка існує багато років, проте наші громадяни настільки не вірять в державу, що їм не спадає це на думку. До 2018 року існувала податкова знижка лише на вищу освіту, але нею користалося близько 10% від тих, хто міг би. Існують податкові знижки і на інші витрати, щодо цього читайте весь пункт 166.3 Податкового кодексу.

Наостанок завуважимо, що не варто плутати податкову знижку з

 • Програмою КМДА “гроші за дитиною” для закладів дошкільної освіти — за умови укладання тристоронніх договорів ліцензованому закладу повертається 2490 грн (найчастіше така сума, проте питання нарахування податку на неї ще узгоджується), на яку передбачається зменшити щомісячний внесок батьків.
 • Програмою “гроші за дитиною” для приватних шкіл — вперше запрацювала з вересня 2019, школа отримує субвенцію з місцевого бюджету приблизно 3000-8000 на учня на рік. Субвенція може бути спрямована лише на оплату праці вчителів, і ніяк не зобов’язує школи зменшувати плату за навчання (та й не надає такої можливості при вартості навчання від 120 тис на рік).
 • Відшкодування учням державних чи комунальних закладів, що навчаються на індивідуальній формі, не передбачено.